Burun Küçültme Ameliyatları

Burun küçültme ameliyatları

Burun estetiği hem fonksiyonel hem de kozmetik nedenlerle yapılabilir. Fonksiyonel burun ameliyatları, müşterinin nefes alma, sinüsler veya burnunu uygun işlevselliğe geri getirmeye yardımcı olan diğer burun işlevleriyle ilgili sorunları olduğunda yapılır. Estetik ameliyatlar ise, sadece estetik nedenlerle burnunun boyutunu veya şeklini düzeltmek istediğinde ortaya çıkar.

Fonksiyonel Burun Estetiği

Burundaki yapısal sorunlardan kaynaklanan fiziksel semptomları tedavi etmek için fonksiyonel bir burun estetiği yapılır. Bu, havanın kolayca geçemeyeceği kadar dar olan burun pasajlarını veya eğri veya eğri bir septumu içerebilir. Sapmış septumlar, bir kazada hasar görmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Septumun bireyin gelişimi boyunca çarpık bir şekilde büyümesi de mümkündür.

Fonksiyonel problemler ayrıca konkaların büyümesine neden olan alerjiler, hormonlar veya sinüs enfeksiyonlarından da kaynaklanabilir. Türbinatlar, burun pasajlarında hareket ederken havayı ısıtan ve nemlendiren kemik, kan damarları ve diğer dokulardan oluşan kabuk şeklindeki yapılardır. Çeşitli sorunlar, en alt konkaların şişmesine ve bireyin sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olmasına neden olabilir. Bu işlevsel sorunu tedavi etmek için yapılan burun işleri, havanın geçmesi için daha fazla açık alan sağlamak için dokunun çıkarılmasını içerebilir.

Burun Küçültme Estetiği

Sadece estetik görünüm amaçlı rinoplasti

Belki de fonksiyonel burun ameliyatlarından daha yaygın olanı kozmetik burun ameliyatlarıdır. Hastaların burun estetiği istemelerinin en yaygın nedenlerinden biri burun boyutudur. Bazen burunlar, diğer yüz özellikleriyle orantısız görünecek kadar büyüktür. Burun öne çıkıyormuş gibi hissedilebilir, istenmeyen dikkat çeker ve yüzün belirleyici özelliğidir. Estetik burun estetiği yaptırmak yüz simetrisine ve uyumuna yardımcı olabilir.

Estetik burun estetiği yaptırmanın bir diğer yaygın nedeni de asimetridir. Burun eğilebilir, eğilebilir veya bir tarafa çok fazla bakabilir ve kozmetik bir burun estetiği bunu düzeltmeye yardımcı olabilir. Burun köprülerini veya çok geniş olan burun deliklerini tedavi etmek için kullanılabilir. Genişlemiş, sarkık, kalkık veya kancalı bir burun ucunu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

nedeni, mevcut burunlarının yüzlerine göre çok büyük olduğunu düşünmeleridir.  Daha küçük bir burun elde etmeye yardımcı olmak için uygulayabileceği çeşitli farklı teknikler vardır, bunların tümü burnunuzun mevcut boyutuna, yüzünüze olan o anki oranına ve arzu ettiğiniz sonuçlara bağlıdır.

Hastaların burunlarının boyutunu küçültmek için en popüler 3 rinoplasti tekniği

1. Burnu Küçültmek İçin Burun Köprüsünün Genişletilmesi

Burun estetiği hastalarının yüzlerine göre çok büyük olduğunu düşündükleri burun köprüleri vardır. Burun köprünüz yüzünüzün geri kalanıyla orantılı değilse, Burun köprüsünü değiştirmek ve burnu küçültmek için rinoplasti yapabilir.

Bu burun estetiği prosedürü sırasında, büyük olasılıkla burun köprüsünü kırılır ve hatta istediğiniz görünümü elde etmek için fazla veya gereksiz kıkırdak kaldırabilir.

2. Burnun Daha Orantılı Görünmesi İçin Burun Ucunun Ayarlanması

Bazen burun ucu ortalamadan uzun olduğu için burun çok büyük görünür. Bu durumda burun estetiğinin sırrı basitçe burun ucunun ayarlanmasıdır. Burun ucu cerrahi olarak yukarı doğru çevirerek burnunuzu daha kısa gösterebilmekte ve hastaların estetik açıdan daha hoş buldukları yüzlerinin geri kalanına göre daha orantılı burunlara sahip olmalarını sağlamaktadır.

3. Burun Deliklerinizin Büyüklüğünü Ayarlamak

Bazı burunlar, burun deliklerinin görünüşünü ve görünümünü basitçe manipüle ederek boyut olarak görünümünü değiştirebilir. Bu burun estetiği tekniği için alarplasti adı verilen bir işlem gerçekleştilir. Ameliyat sırasında burun deliklerinin ayarlanmasını sağlamak için burun kanadının bir kısmı çıkarılır. Sonuç, daha kısa görünen bir burundur.

Gördüğünüz gibi Rinoplasti Yapmanın Birçok Farklı Yolu Var Sizi görmeden ne yapabileceğimizi anlamamız mümkün değil. Mesajla veya telefon yolu ile aldığınız bilgiler yanıltıcı ve eksiktir. Ameliyat olmak isteyen kişi doktoru ile yüz yüze görüşmek zorundadır.

Burun estetiği son derece özgün ve kişiye özel ameliyatlardır. Aynı şikayeti olan iki hasta, burunlarının mevcut görünümüne ve elde etmeyi umdukları sonuçlara bağlı olarak çok farklı cerrahi planlarla sonuçlanabilir.

Rinoplasti konsültasyonu sırasında, doğal burnunuzun neyi sevmediğiniz ve cerrahi olarak nasıl değiştirilmesini istediğiniz konusunda  çok açık, dürüst ve spesifik olmanız gerektiği anlamına gelir. Açık bir diyalog olmadan, tam olarak neyi istediğinizi bilmek imkansızdır. Burun estetiği görüşmelerinde ayrıca, tercihlerinizi görsel olarak anlamak için, beğendiğiniz burun tipine sahip kişilerin fotoğraflarıyla gelmenizi öneririm.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir