Ani İşitme Kaybı

ANİ İŞİTME KAYBI

Ani işitme kaybı; 3 günden kısa sürede oluşan, işitme testinde (odiometri) peş peşe gelen 3 ses frekansında en az 30 dB (desibel) kayıp gözlenmesi durumu olarak tarif edilebilir.

Ani işitme kaybının görülme sıklığı; yüz binde 5 ila 20’dir. Hem kadınlarda hem de rastlanmakla birlikte, 40’lı yaşlarda daha sık ortaya çıktığı bilinmektedir.

Ani işitme kaybı genellikle tek kulağı etkilemektedir.

ANİ İŞİTME KAYBININ NEDENLERİ NELERDİR?

Ani işitme kaybının kesin olarak sebebi bildirilmemekle beraber, oluşumda etkili olan bazı sebepler bulunmaktadır:

Viral enfeksiyonlar: Kabakulak, kızamık, kızamıkçık, herpes virüs, grip gibi viral enfeksiyonlar işitme sinirlerini etkileyebilmekte ve ani işitme kayıplarına neden olabilmektedir.

Damar tıkanıklığı: İşitme ve dengenin merkezi olan iç kulağı besleyen damarlar çok narin, ince ve sayı olarak azdır. Kan pıhtılaşma bozukluğu ya da emboli gibi damarı tıkayacak herhangi bir neden sonucunda ani işitme kaybı ortaya çıkabilmektedir.

Otoimmün hastalıklar: Vücudumuzu korumakla görevli savunucu hücrelerimiz, vücudumuzdan olanla olmayanı ayırt etme özelliğine sahiptir. Bazen bu mekanizma bozulur ve savunma hücrelerimiz kendi vücut hücrelerimize de yabancı madde gibi algılanarak savaş açar. İç kulağın bu durumdan etkilenmesiyle ani işitme kaybı oluşabilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: İç kulakta labirent adı verilen yapının bakteriyel enfeksiyonu ile ani işitme kaybı gözlenebilmektedir.

Tümörler: Meninjiom, hemanjiom, akustik nörinom gibi tümörler işitme sinirlerini ya da diğer kulak yapılarını etkileyerek ani işitme kayıplarına neden olabilir.

İlaçlar: Streptomisin, siklofosfamid, bazı idrar söktürücüler, sisplatin gibi bazı ilaçların kullanımı ani işitme kayıplarına neden olabilmektedir.

Travmalar: Kafa travmasının yaratabileceği bir iç kulak travmasının yanı sıra, sadece iç kulak yapılarının mukoza ya da zarlarında yırtık oluşturabilecek basınç değişiklikleri de ani işitme kaybı ile sonuçlanabilmektedir.

Metabolik hastalıklar: Şeker hastalığı, yağ metabolizması bozuklukları gibi hastalıkların ani işitme kaybına neden olabildiği bilinmektedir.

Ani işitme kaybında tanı nasıl konulur?

İşitme kaybının 3 günden kısa sürede gelişmesi en dikkat çekici özelliğidir. Bazı hastalarda işitme kaybının yanı sıra baş dönmesi de gözlenebilmektedir.

• Ani işitme kaybının tanısında yapılan başlıca test; odiometridir (işitme testi). Yapılan işitme testinde peş peşe üç frekansta en az 30 dB (desibel) işitme kaybı tespit edilmesi gerekir.

• Kan testinde metabolik ve etyolojik faktörler taranır.

• Eğer İşitme kaybı üç haftada düzelmezse MR ve tomografi ile ayrıntılı incelemeye gidilmektedir.

ANİ İŞİTME KAYBININ TEDAVİSİ

Ani işitme kaybı ile ilk 10 günde bölümümüze başvuran hastalarımız hiperbarik oksijen tedavisine alınır. Bu tedavide en iyi sonuçlar, ilk 48 saatte müracaat eden hastalarda alınmaktadır. Ani işitme kaybının üzerinden 15 gün geçen hastalar da ise bu tedavinin başarı oranı düşüktür.

Ani işitme kaybının tedavisinde; kanı sulandırıcı bazı ilaçlar, sistemik ya da lokal (kulak içi) kortikosteroidler, karbojenler, yüksek molekül ağırlıklı serumlar, vitamin ve idrar söktürücüler, koenzim Q gibi bazı tedaviler de tek tek ya da kombine olarak uygulanabilmektedir.

Hastalığın seyrine etki eden faktörler şöyle sıralanabilir;
– İleri yaş
– Eşlik eden baş dönmesi 
– Damarsal risk faktörleri 
– Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıkların varlığı, alkol ve sigara kullanımı
– Tedaviye geç başlanması (3 günden sonra)

Ani işitme kaybında en önemli konu tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmasıdır. Bu hastalıkta ne kadar zaman boşa harcanmışsa, tedaviye alınabilecek olan iyi yanıt ümidi o kadar azalmaktadır.

Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Telefon

+90 545 665 65 35

Randevu Al

Doktortakvimi.com

Adres

Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Blv. No:274, D1 Blok, D:11 Mahall, Çankaya/Ankara

Telefon

+90 545 665 65 35

E-Posta

guclukaanberiat@gmail.com