Rinoplasti ameliyatı nasıl olur ve etkileri nelerdir?

Rinoplasti kesinlikle katı normları ve değişmez özellikleri olan bir ameliyat değildir. Tamamen kişiye özel durumlar ve koşullar içerir.

Rinoplasti ameliyatı olacak kişi akli melekeleri gelişmiş ve ne istediğini isteyebileceğini anlayabilecek zekaya sahip bir kişi olmalıdır. Çeşitli ruhsal hastalıkları olan bireyler bu ameliyatta en problemli ve riskli grubu teşkil ederler. Anatomik ve zihinsel gelişimi tamamlanmamış bireyler bu ameliyat için kesinlikle uygun değildirler. 

Rinoplasti burnun şeklini değiştiren ameliyatın adıdır. Rinoplastide amaç, burnun görünümünü değiştirmek, nefes almayı iyileştirmek veya her ikisi olabilir. Her ikisinin yapıldığı ameliyata septorinoplasti ameliyatı adı verilir. Burun kemik kıkırdak ve deriden oluşşur. Bu üç ana yapının durumu sizin ameliyattan alacağınız sonucu doğrudan etkiler. Bu ameliyata kara verdikten sonra tüm ayrıntıları net ve açık olarak hekiminizle oturup konuşmalısının ve hemen her noktaya açıklık getirmelisiniz. 

Rinoplasti, burnunuzun boyutunu, şeklini veya oranlarını değiştirebilir. Bir yaralanmadan kaynaklanan deformiteleri onarmak, doğum kusurlarını düzeltmek veya bazı nefes alma zorluklarını iyileştirmek içinde rinoplasti ile birlikte yapılacak ek girişimlere birlikte karar vermek ve hepsini birden planlamak gerekebilir. Bu girişimler sıklıkla burun ve sinüslerin içindeki problemlerin giderilmesine yönelik girişimlerdir.

Rinoplasti ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye karşı olumsuz bir reaksiyon
 • Burnunuzdan nefes almada zorluk
 • Burnunuzun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşukluk
 • Düzensiz görüntü
 • Kalıcı olabilecek ağrı, renk değişikliği veya şişlik
 • Yara izi
 • Septumda bir delik (septal perforasyon)

Ameliyat öncesinde hedefinize yönelik hekimnizle iyi bir diyalog halinde olmanız son derece önemlidir. Tıbbi geçmişizi problemlerinizi ve beklentilerinizi en ufak ayrıntısına kadar hekiminizle paylaşmanız uygun olur. Kanamauya meğil ve kullandığınız tüm ilaçları aspirin vb hekiminizle paylaşmalısınız.

Doktorunuz, kan testleri gibi laboratuvar testleri de dahil olmak üzere tam bir fizik muayene yapacaktır. Ayrıca yüz özelliklerinizi ve burnunuzun içini ve dışını da inceleyecektir.

Fizik muayene, doktorunuzun hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini ve cildinizin kalınlığı veya burnunuzun ucundaki kıkırdağın gücü gibi fiziksel özelliklerinizin sonuçlarınızı nasıl etkileyebileceğini belirlemesine yardımcı olur. Fizik muayene, rinoplastinin nefesiniz üzerindeki etkisini belirlemek için de kritik öneme sahiptir.

Fotoğraflar. Doktorunuzun ofisinden biri burnunuzun farklı açılardan fotoğraflarını çekecektir. Cerrahınız, ne tür sonuçların mümkün olduğunu size göstermek için fotoğrafları değiştirmek için bilgisayar yazılımı kullanabilir. Doktorunuz bu fotoğrafları ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirmeler, ameliyat sırasında referans ve uzun süreli incelemeler için kullanacaktır. En önemlisi, fotoğraflar ameliyatın hedefleri hakkında fikir verir.

Siz ve doktorunuz beklentileriniz hakkında konuşmalısınız. Rinoplastinin sizin için neler yapabileceğini ve yapamayacağını ve sonuçlarınızın ne olabileceğini açıklayacaktır. Görünüşünüzü tartışırken biraz utangaç hissetmeniz normaldir, ancak cerrahınızla arzularınız ve ameliyat hedefleriniz konusunda tam olarak açık olmanız çok önemlidir.

Ameliyat planlandıktan sonra, ayaktan ameliyat olacaksanız size ameliyat sonrasında eşlik edecek ve eve bırakacak birini ayarlamanız gerekir. Anesteziden sonraki ilk birkaç gün hafıza kayıpları, yavaş tepki verme ve muhakeme güçlüğü yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, ameliyattan iyileşirken kişisel bakım işlerinize yardımcı olması için bir aile üyesi veya arkadaşınızın sizinle bir veya iki gece kalmasını sağlayın.

Ameliyattan iki hafta önce ve sonra aspirin veya ibuprofen ve asetil salisilik asit içeren ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Yalnızca cerrahınız tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçları alın. Ayrıca bitkisel ilaçlardan ve reçetesiz satılan takviyelerden kaçının.

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Sigara içmek ameliyattan sonra iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir. 

Rinoplasti, burnunuzun içinden veya burnunuzun tabanında, burun delikleriniz arasında küçük bir dış kesi ile yapılabilir. Cerrahınız muhtemelen cildinizin altındaki burun ucu kıkırdağı yeniden ayarlayacak ise bu neredeyse bir zorunluluktur. Burun ucunu düzelten septoplasti ameliyatları da bu şekilde açılarak yapılır. 

Cerrahınız, ne kadar çıkarılması veya eklenmesi gerektiğine, burnunuzun yapısına ve mevcut malzemelere bağlı olarak burun kemiklerinizin veya kıkırdağınızın şeklini çeşitli şekillerde değiştirebilir. Küçük değişiklikler için cerrah burnunuzun derinliklerinden veya kulağınızdan alınan kıkırdağı kullanabilir. Daha büyük değişiklikler için, cerrah kaburganızdan kıkırdak, implantlar veya vücudunuzun diğer bölgelerinden kemik kullanabilir. Bu değişiklikler yapıldıktan sonra cerrah burun derisini ve dokusunu geri yerleştirir ve burnunuzdaki kesileri diker.

Burnun iki tarafı arasındaki septum adı verilen duvar duvar bükülmüş veya eğri (sapmış) ise, cerrah nefes almayı iyileştirmek için bunu düzeltebilir.

Ameliyattan sonra, personelin uyanıklığa dönüşünüzü izlediği bir iyileşme odasında olacaksınız. O gün daha sonra ayrılabilir veya başka sağlık sorunlarınız varsa bir gece kalabilirsiniz.

Rinoplasti Ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

 • Ameliyattan sonra, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınızı göğsünüzden daha yükseğe kaldırarak yatakta dinlenmeniz gerekir. Ameliyat sırasında şişlik veya burnunuzun içine yerleştirilen atellerden dolayı burnunuz tıkalı olabilir.
 • Çoğu durumda, iç pansumanlar ameliyattan bir ila yedi gün sonra yerinde kalır. Doktorunuz ayrıca koruma ve destek için burnunuza bir atel bantları. Genellikle yaklaşık bir haftadır yerindedir.
 • Ameliyattan birkaç gün sonra veya pansuman çıkarıldıktan sonra hafif kanama ve mukus ve eski kanın drenajı yaygındır. Doktorunuz drenajı emmek için burnunuzun altına bir “damlama pedi” – bantla yerinde tutulan küçük bir gazlı bez parçası – yerleştirebilir. Gazlı bezi doktorunuzun önerdiği şekilde değiştirin. Damlama pedini burnunuza sıkıca koymayın.
 • Kanama ve şişme olasılığını daha da azaltmak için doktorunuz ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca önlemlere uymanızı isteyebilir. Doktorunuz sizden şunları isteyebilir:
 • Aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının.
 • Burnunuzda bandaj varken duş almak yerine banyo yapın.
 • Burnunu sümkürme.
 • Kabızlığı önlemek için meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Kabızlık, ameliyat bölgesine baskı uygulayarak gerilmenize neden olabilir.
 • Gülümseme veya gülme gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçının.
 • Üst dudağınızın hareketini sınırlamak için dişlerinizi nazikçe fırçalayın.
 • Önden bağlanan giysiler giyin. Gömlek veya kazak gibi giysileri başınızın üzerine çekmeyin.
 • Ayrıca burnunuza baskı yapmamak için ameliyattan sonra en az dört hafta boyunca burnunuza gözlük veya güneş gözlüğü koymayın. Burnunuz iyileşene kadar yanak desteklerini kullanabilir veya gözlüğü alnınıza bantlayabilirsiniz.
 • Dışarıdayken, özellikle burnunuzda SPF 50 güneş kremi kullanın. Çok fazla güneş, burnunuzun derisinde kalıcı düzensiz renk bozulmasına neden olabilir.
 • Burun ameliyatından iki ila üç hafta sonra göz kapaklarınızda geçici şişlik veya siyah-mavi renk değişikliği olabilir. Burun şişmesinin çözülmesi daha uzun sürer. Diyet sodyumunuzu sınırlamak, şişliğin daha hızlı gitmesine yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya soğuk torba gibi şeyler koymayın.
 • Ameliyat olsanız da olmasanız da hayatınız boyunca burnunuz değişir. Bu nedenle, “nihai sonucunuzu” ne zaman elde ettiğinizi söylemek zor. Ancak şişliklerin çoğu bir yıl içinde geçer.

Rinoplasti ameliyatı sonrası gerçek sonuç ne zaman belli olur?

Burnunuzun yapısındaki çok küçük değişiklikler (genellikle milimetre olarak ölçülür) burnunuzun görünümünde büyük bir fark yaratabilir. Çoğu zaman deneyimli bir cerrah ikinizin de memnun olacağı sonuçları alabilir. Ancak bazı durumlarda, küçük değişiklikler yeterli değildir ve siz ve cerrahınız daha fazla değişiklik için ikinci bir ameliyat yapmaya karar verebilirsiniz. Bu durumda, takip ameliyatı için en az bir yıl beklemeniz gerekir, çünkü bu süre zarfında burnunuz değişiklik gösterebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplastinin septoplastiden farkı nedir?

Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Hem nefes alma hem de burnun şekli birbiriyle ilişkili olduğundan, bazen sadece burnun görünüşünü değiştirmek için değil, aynı zamanda burundan nefes almayı iyileştirmek için de rinoplasti yapılabilir.

Septoplasti, burun pasajlarını sağ ve sol tarafa (nazal septum) ayıran burun içindeki duvarı düzleştirerek nefes almayı iyileştirmeye yönelik bir ameliyattır. Septum eğri olduğunda, burundan nefes almayı zorlaştırabilir. Bir septoplasti burun ucu eğri ise önden açılarakta yapılabilir.

Burun estetiği basit bir operasyon mu?

Hayır. Rinoplasti zorlu bir ameliyattır. Bu birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Birincisi, burun, yüzün ortasında bulunan karmaşık bir 3 boyutlu şekildir. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler genellikle çok küçüktür. Ancak bu değişiklikler, burnun görünümü ve işleyişinde büyük bir fark yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğundan, hata payı da öyle.

Derideki şişlik ve lokal anesteziklerin yerleştirilmesi, ameliyat sırasında burnu bozar ve yapılan pek çok ince değişikliği gizler. Rinoplastinin de standart bir planı veya belirli bir adım sırası yoktur. Doktorlar her operasyonu hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlar.

Rinoplasti sonrası hastanede kalmam gerekecek mi?

Burun estetiği olan hemen hemen herkes ameliyattan sonra aynı gün hastaneden güvenle ayrılabilir. Nadir durumlarda, mide bulantısı ile zorlanıyorsanız veya izlenmesi gereken başka sağlık sorunlarınız varsa bir gece hastanede kalabilirsiniz.

İyileşme süresi ne kadardır?

İşten, okuldan veya diğer yükümlülüklerden bir hafta izin almayı planlayın. İlk hafta boyunca her gün giderek daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra insanlar genellikle tekrar kendileri gibi hissederler.

Ameliyattan sonra biraz şişlik olacaktır. Çoğu insan birkaç ay sonra bunu fark etmeyi bıraksa da, şişliğin çözülmesi aylar alabilir. İnsanlar genellikle bir hafta sonra çoğu aktiviteyi yapmaya ve iki ila dört hafta sonra tüm aktivitelerine devam etmeye başlar.

Burun estetiğini sigorta karşılıyor mu?

Ülkemizde bu ameliyatlar sigorta kapsamı dışındadır. Bazen sigorta, bir burun ameliyatının bir kısmı için ödeme yapar, ancak diğer kısımlar için ödeme yapmaz. Bu durumlarda işletme ile iletişime geçerek operasyon için fiyat teklifi alabilirsiniz.

Rinoplasti Fiyatları Nedir?

Bir rinoplastinin maliyeti, ameliyatın karmaşıklığı, cerrahın eğitimi ve deneyimi hastane ve seçilen ülke koşullarına göre değişir. 

Ameliyattan sonra burnumun nasıl görünebileceğini görebilir miyim?

Öncesi sonrası fotoğraflar işe yarar mı?

Fotoğraflar sizi aldatmasın. Asla yaramaz, istediğiniz açıdan, burun ödemliyken, değişken ışık ve görsel programlama yöntemleri ile çekilen fotoğraflar son derece yanıltıcı ve gerçekten uzak görüntüler içerir. Bu fotoğraflara asla itibar etmeyin gerçek ile asla ilgisi yoktur. Önce doktorunuz yüzünüzün birden çok görüntüsünün standart fotoğraflarını çekecektir. Bu fotoğraflar, ameliyattan sonra burnunuzun nasıl görünebileceği hakkında bir fikir vermek için manipüle edilebilir. Ama sadece fikir verebilir. Fotoğraflar size sonuçlar kesin fikir asla vermez.

Burun estetiği ağrılı mıdır?

Çoğu insan için değil. Ameliyattan hemen veya bir gün sonra çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0 ile 2 puan arasında derecelendirir. Ağrı çok az veya yoktur.

Ameliyat sonrası burnumu çekebilir miyim burnumdan nefes alabilir miyim?

Hayır. Ancak burnunuzda muhtemelen yumuşak tamponlar olacaktır.Bu tamponların içlerinde, en azından birkaç gün boyunca nefes almayı mümkün kılmak için bir delik bulunur ancak bu delikler kolayca tıkanır açmak için çok fazla zorlamamak en doğrusu olacaktır. Doktorunuz bu tamponu kolayca çıkarır. 

Yüzüm ne kadar moraracak?

Morarma nadirdir. Küçük bir morarmanız varsa, genellikle etkisi bir hafta kadar sürer.

Cerrah seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Tecrübeli ve sizinle iyi iletişim kuran bir doktor tercih edin. Ameliyatın yapıldığı hastanenin iyi ve kapsamlı bir ameliyathanesi ve yoğun bakım koşullarının olması önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir