Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı – Çocuk KBB

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Çocuklarda geniz eti kendisi enfeksiyona maruz kalmakta, enfeksiyon kaynağı olmakta ve büyüyebilmektedir. Aynı zamanda geniz eti genetik faktörler ile de büyük olabilmektedir. Geniz eti büyümesi çocuğunuzun nefes almasını engelliyor, ağzı açık uyumasına ve horlamasına neden oluyor, geniz eti iltihabına, faranjite, tekrarlayan kulak iltihaplarına ve kulakta sıvı birikimine ve konuşma bozukluğuna neden oluyor ise ameliyatla tedavi edilmelidir. İlaç tedavilerinin yeterli etkisi görülmüyor ve tekrarlıyor ise geniz eti ameliyatının uygulanmasına ihtiyaç duyulur.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Çocuklarda geniz eti ameliyatı; genel anestezi altında uygulanmaktadır. Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen operasyon yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Herhangi bir kesi ve dikiş uygulamalarına ihtiyaç duyulmadan yapılan geniz eti ameliyatı sonrasında hastanede kalmaya gerek duyulmamaktadır.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Geniz eti ameliyatı sonrası yaklaşık 3-4 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilen hasta evde istirahatine devam edebilmektedir. Bu süreç genellikle problemsiz geçmektedir.  Başarılı bir hekimin uyguladığı geniz eti ameliyatı sonrasında komplikasyon görülme riski oldukça düşüktür.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Çocuklarda geniz eti büyümesi sıklıkla görülen bir problemdir. Nitelikli tedavi uygulanmaması durumunda sık sık enfeksiyona maruz kalabilmekle beraber yüz ve çene bölgesinde şekil bozuklukları da açığa çıkabilmektedir. Geniz eti büyük olan çocuklar, erken dönemde tedavi edilmezlerse; kulakta sıvı, işitme kaybı, konuşma problemleri, boy kısalığı, kilo alamama, çenede ve yüz şeklinde bozulma, dişlerde çürüme, büyüme ve gelişmede gerilik izlenebilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir