Burun Estetiği - Rinoplasti

Burun Estetiği – Rinoplasti

PROF. DR. KAAN BERİAT
BURUN ESTETİĞİ – RİNOPLASTİ YÜZ GÖRÜNÜMÜNÜ VE ÇEHREYİ BELİRGİN OLARAK DEĞİŞTİRİR, DAHA İYİ GÖRÜNMEYİ SAĞLAYARAK ÖZ GÜVENİ ARTTIRIR.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatları günümüzde kadınlar kadar erkekler tarafından da sıkça tercih edilen bir ameliyat haline gelmiştir. Yıllar önce kadınların tercih ettiği bu ameliyatın erkekler tarafından da yaptırılmak istenmesinin ana sebebi, günümüzde erkeklerin de özbakımlarına kadınlar gibi önem vermesinden ileri gelmektedir. Ayrıca erkeklerde burun travmaları ile kadınlara oranla daha çok karşılaşılması da erkeklere rinoplasti estetik burun ameliyatlarının sıklıkla yapılmasının bir başka nedenidir. Rinoplasti estetik burun ameliyatları kadın ve erkeklerde hemen eşit oranda burun içi konka hipertrofisi ve septum deviasyonu gibi burun tıkanıklığı sebeplerinin de birlikte giderilmesini gerektirir. İleri derecede septum deviasyonu burun ucu tip bölgesi patolojisi olan burun sırtında büyük deformitesi olan ve olan erkek ve kadın hastalarda genellikle daha kapsamlı açık rinoplasti teknikleri uygulanır. Burundaki sınırlı minimal problemlerin olduğu hastalarda ise kapalı teknik rinoplasti estetik burun ameliyatları tercih edilir. İleri derecede septum deviasyonlarıda bazen rinoplasti ve estetik burun ameliyatlarına gerek kalmaksızın septoplasti ve basit törpü teknikleri ile kapalı olarak gerçekleştirilebilir. Ancak unutulmaması gereken temel prensip şudur; hastanın kadın erkek olması aranmaksızın, açık ve kapalı açık rinoplasti estetik burun ameliyatı tercih edilmesi, septum deviasyonu, burun kırığı, revizyon estetik burun rinoplasti olması konka hipertrofisi, konka büllosa, sinüs problemlerinin varlığı hemen her zaman göz önünde bulundurulsa da son tercihin cerrahın tarafından yapılması olmalıdır. Cerrahın alışkın olduğu rinoplasti estetik burun ameliyatı tekniği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Burun estetiği ile ilgilenen doktorun alışkın olduğu yönteme saygı göstermek rinoplasti yaptıracak hastanın lehine sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Burun estetiği yapacak cerrahın ve yöntemin seçiminde önemli olan pek çok nokta bulunmaktadır.  Burun travması ve kırığının varlığı, septum deviasyonu, konka hipertrofisi, konka bülloza, geniz eti, burun polibi, kronik sinüzit gibi problemlerin varlığı hastanın kulak burun boğaz hekimini tercih etmesini çoğu zaman zorunlu hale getirir.

Burun estetiği rinoplasti ameliyatlarında farklı ırklardaki farklı burun, cilt ve kafatası yapıları nedeni ile biribirinden farklılık göstermektedir. Kimi ırklarda burun cildinin ince kalın yağlı kuru veya hastalıklı oluşu kimi ırklarda burun sırtındaki hörgüç ve burun yapısının aşırı büyük olması gibi faktörler rinoplasti burun estetiği ameliyatlarının temel yaklaşımlarında farklılıklara ve başarılı sonuçlar alınması önünde engelle karşılaşılmasına neden olabilir. Burun estetiği rinoplasti ameliyatları vücudun geneli ile ilgili diyabet sistemik lupus kronik böbrek ve karaciğer hastalıklarının varlığı kan sistemi ve hormonal sistem ile ilgili düzensizlikler ve ilaç kullanımları aşırı alkol ve sigara kullanımı estetik burun rinoplasti ameliyatlarının sonuçları üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Kişiye ait özellikler ameliyat sonrası oluşabilecek ödem morluk kalıcı cilt problemleri gibi durumların üzerinde etkilidir.

Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat

KBB Cerrahisi Uzmanı

Telefon

+90 545 665 65 35

Randevu Al

Doktortakvimi.com

Adres

Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Blv. No:274, D1 Blok, D:11 Mahall, Çankaya/Ankara

Telefon

+90 545 665 65 35

E-Posta

guclukaanberiat@gmail.com